Inscriere invatamant primar 2020-2021

CONDIŢII DE ÎNSCRIERE:
• Se înscriu obligatoriu copii care au vârsta împlinită de 6 ani până la 31 august 2020
• părinții, ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2020 inclusiv, pot să-și înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare
• părinții copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2020 inclusiv, care nu optează pentru înscrierea copiilor în clasa pregătitoare în anul școlar 2020-2021, sau ai celor pentru care evaluarea arată că dezvoltarea psihosomatică nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare își vor înscrie copiii la grădinița, în grupa mare.

PERIOADA DE ÎNSCRIERE ETAPA I:         4 - 23 MARTIE 2020
PERIOADA DE ÎNSCRIERE ETAPA A II-A:     23 - 30 APRILIE 2020

ACTE NECESARE LA ÎNSCRIERE:
• cerere-tip de înscriere (se completează la secretariatul unității de învățământ la care se optează pentru înscrierea copilului);
• copie și original după actul de identitate al părintelui/tutorelui legal;
• copie și original al certificatului de naștere al copilului;
• documentul care atestă dezvoltarea psihosomatică corespunzătoare pentru parcurgerea clasei pregătitoare (acolo unde este cazul);
• alte documente care să ateste îndeplinirea criteriilor generale și/sau specifice (acolo unde este cazul).

EVALUAREA DEZVOLTĂRII PSIHOSOMATICE A COPIILOR
• Evaluarea dezvoltării psihosomatice se desfășoară în perioada 25 februarie - 20 martie 2020, în intervalul orar 10:00-18:00.
• Rezultatul va fi comunicat în scris părintelui la finalul evaluării. Rezultatul nu poate fi contestat.
• Copii de pe raza comunei Prisacani fac evaluarea la Şcoala Gimnazială Tomești.
• Documente necesare: certificat de naștere al copilului - copie xerox, C.I. părinte/ tutore legal - copie xerox, adeverință de la medicul școlar/de familie care să ateste că preșcolarul este „apt pentru școală din punct de vedere somatic" - original.

INFORMAŢII SUPLIMENTARE GĂSIŢI LA URMĂTOARELE ADRESE WEB:
1.    INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN IAŞI:
2.    ŞCOALA GIMNAZIALĂ PRISACANI:

Părinții pot obține informații referitoare la înscrierea copiilor în clasa pregătitoare apelând gratuit la TEL VERDE  0 800 816 232
Director, Prof. Lemnaru Liliana