Informare Eramus+

Antet Eramus+

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PRISĂCANI, JUDEȚUL IAȘI
Proiect de mobilitate în domeniul educației școlare KA1
„Printr-o educație de calitate în mediul rural, asigurăm succesul elevilor noștri"
2018-1-RO01-KA101-048096

Perioada de implementare: 02 iulie 2018 - 01 septembrie 2019 (14 luni)
Bugetul aprobat: 18 600 Euro
Echipa de management a proiectului:
Coordonator proiect, prof. Liliana Lemnaru - director
Responsabil financiar, Claudiu-Andrei Niță - administrator financiar
Responsabil cu diseminarea, George Chivu, secretar
Responsabil cu monitorizarea și evaluarea proiectului, prof. Nicoleta-Luminița Popa
Scopul proiectului consta in ridicarea nivelului de pregătire profesionala a cadrelor didactice pentru asigurarea creșterii calității in educație, utilizând metode inovatoare, care sa promoveze gândirea critica si motivarea elevilor pentru a obține rezultate bune la matematică, științe, citire și înțelegere, la examenele de Evaluare Națională și testele PISA.
Obiectivul principal consta în training profesional pentru 8 participanți care se vor familiariza cu tehnici și metode activ-participative, centrate pe elev, in vederea modernizării și inovării procesului instructiv-educativ.
Aceștia vor deveni mentori pentru celelalte cadre didactice din scoală, pentru elevii școlii, părinți și comunitatea rurală Prisacani.

Obiectivele proiectului constau în:
1. Ameliorarea competentelor privind organizarea unui management institutional inovativ, gestionarea comunicarii institutiei cu beneficiarii educatiei, cu structurile ierarhice superioare și alti parteneri interesați, luarea deciziilor și gestionarea crizelor în educație prin formarea într-un curs intensiv de 7 zile a 3 cadre didactice și 1 personal didactic auxiliar (secretarul școlii).
2. Îmbunătățirea cu 5% / an a rezultatelor obține de elevii scolii la Evaluările Naționale și testele PISA ca urmare a dezvoltării competenţelor profesionale a 4 cadre didactice într-un curs intensiv de 5 zile privind noi tehnici de predare/învățare/evaluare, metode inovative bazate pe competențe in vederea creșterii randamentului școlar și creșterea exemplelor de reușită.
3. Îmbunătățirea competentelor lingvistice ale participanților la proiect în context european.