Istoricul scolii din Prisacani

Scoala din Prisacani construita in anul 1909

Istoria învățământului sătesc din Prisacani coboară spre mijlocul secolului al XIX-lea. Din documentele studiate reiese că pe la anii 1858-1859 ar fi existat la Măcărești o școală elementară de băieți, care și-a continuat activitatea și în anii următori, în paralel cu cea de la Moreni, deși figurau ca aparținând de Costuleni, care a constituit vatra veche a satului Prisacani.

Despre existența unei scoli în satul Prisacani se vorbește abia într-un document din 16 decembrie 1879, prin care prefectul județului Iași era solicitat să sprijine convocarea învățătorilor din sate pentru a participa la o instruire privind folosirea unor materiale didactice cu care fuseseră dotate școlile.

Şcoala din Prisacani era statuată ca fiind de gradul I, ceea ce presupunea un nivel de dezvoltare și încadrare ridicat. După cum rezultă dintr-o lege a învățământului din 1872, salariile învățătorilor erau diferite la cele două tipuri de scoli, adică la școlile de gradul I salariul era de 50 de lei, iar la cele de gradul II era de 30 de lei.

În sprijinirea afirmației că prima Școală din Prisacani putea exista în jurul anului 1865 este „Legea Instrucțiunii Publice" din 25 noiembrie 1864, adoptata de Al. I. Cuza, care prevedea că învățământul primar devenea obligatoriu, general și gratuit pentru toți copiii țării, deoarece pe baza vechilor legi, peste 80% dintre copii nu frecventau școala din lipsa de școli și profesori. Legea prevedea înființarea unei școli primare în fiecare comună, școala să fie dotată cu 2 săli de clasă și locuință pentru director. O astfel de școală a existat și în Prisacani și a funcționat până în 2010, când a fost demolată deoarece devenise un real pericol din cauza vechimii și a gradului ridicat de degradare. Pe locul acestei școli se ridică acum o modernă bază sportivă pentru elevi, cu finanțare guvernamentală (teren de sport, grup de vestiare).
Noua lege a învățământului din 1898 prevedea ridicarea de noi școli după un plan arhitectural unic, cunoscute astăzi sub numele „Spiru Haret". La noi în Prisacani, există un astfel de corp de clădire, construit în 1909, prevăzut cu două săli de clasă spațioase, hol și cancelarie. Acest corp de clădire este în prezent în conservare și sperăm să-i redăm înfățișarea de altădată.

Clădirea noua în care se învăța în prezent a fost începută în 1962 și a fost construită în trei etape:

- În prima etapă s-au construit cinci săli de clasă, cancelaria și cabinetul directorului. Este o clădire din cărămidă, realizată prin contribuția sătenilor, deci prin muncă voluntară, necalificată și cu economie de materiale sau materiale refolosibile. Acest fapt a avut efecte negative în timp, deoarece lipsa unei temelii solide, la nivelul străzii, a dus la apariția de fisuri profunde în pereți și la infiltrarea apei sub pardoseli, având ca urmare putrezirea prematură a acestora. Este de apreciat munca susținută în acest sens de către directorul din acea vreme, dl. Alexandru Ignat, și a primarului din acea vreme dl. Mihai Gafița.

- A doua etapă s-a desfășurat între 1972-1973, când au fost adăugate încă trei săli de clasa, secretariatul și actuala cancelarie. Sălile sunt mai bine realizate calitativ, exista plafon din beton și nu stufit ca la cele construite în prima etapă, iar podeaua este acoperită cu parchet.

- A treia etapă s-a desfășurat între 1978-1980, când au fost realizate cele 3 laboratoare (chimie, biologie, fizică) și sala de sport. Şi în aceasta etapă, este lăudabila inițiativa directorului, dl. Alexandru Ignat, de a moderniza școala și de a o dota cu laboratoare și sala de sport. La realizarea sălii de sport a contribuit și profesorul de sport din vremea aceea, dl. Mircea Ionescu. La ora actuală, acest corp de clădire necesită de urgență o reparație capitală. În acest sens s-au făcut numeroase demersuri de către director și primar, iar școala a fost integrată în Programul de Reabilitare a Infrastructurii, finanțat de Banca Europeana de Investiții, dar din cauza crizei procesul a fost suspendat. Sperăm să depășim acest moment, iar clădirea să fie reabilitată.

Pe lângă școala cu clasele I-VIII Prisacani s-a înființat, începând cu anul 1990 învățământul complementar (școala de ucenici). Şcoala-centru a îndeplinit rolul de școală-coordonatoare, având în subordine 3 școli și 1 grădiniță. Începând cu 1 septembrie 2006, Ministerul Educației și Cercetării a aprobat schimbarea titulaturii școlii în Şcoala de Arte și Meserii Prisacani. Este singura scoală cu personalitate juridică din comună. La S.A.M. Prisacani s-a realizat un grup sanitar modern cu banii donați de prietenii noștri francezi, cu ocazia înfrățirii din anul 2008. De altfel, în fiecare an primim donații în bani de la francezi, pentru a rezolva diferite probleme ale școlilor din comună.
Începând cu anul 2012, din cauza declinului demografic, învățământul profesional de zece clase se desființează, în școală desfășurându-se în prezent doar studii până la nivel gimnazial inclusiv. Astfel unitatea de învățământ își schimbă denumirea în Şcoala Gimnazială Prisacani.

Între anii 2013-2015 aripa nord-vestică a școlii a fost reparată capital cu sprijinul financiar al Băncii Mondiale. În anii școlari următori au fost recondiționate și sălile din clasă ale corpului construit începând cu anul 1962, la care se adaugă și cele două laboratoare de fizică și chimie. O fostă sală de clasă a fost transformată într-un modern centru multimedia.