Festivalul Naţional de Folclor "Mugurașii" Prisacani 2019

Școala Gimnazială Prisăcani în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași,  Ministerul Educației Naționale și Primăria Prisăcani a organizat în data de 25 august 2019  a VIII-a ediție a Festivalului Național de Folclor "Mugurașii" Prisăcani.

Festivalul și-a propus să stimuleze tinerii în păstrarea, transmiterea și revigorarea folclorului românesc, a datinilor și obiceiurilor populare românești, promovând folclorul  muzical - coregrafic autentic.

Obiectivele festivalului au constat în formarea unor abilităţi de manifestare a personalităţii prin cântec, dans, costum și obicei popular; cultivarea încrederii și respectului de sine prin activităţi cultural - artistice, dezvoltarea spiritului de echipă, a colaborării între școlile implicate în proiect și promovarea multiculturalităţii.

Ediția din acest an s-a bucurat de prezența pe scena prisăcăneană a 21 ansambluri și soliști din 6 zone folclorice: Moldova, Dobrogea, Muntenia, Banat, Crișana și Transilvania, respectiv 17 județe ale țării.

A fost un schimb de experiență inedit la care au participat peste 500 de elevi care au promovat frumusețea și autenticitatea folclorului românesc, varietatea dansurilor și costumelor tradiționale.

Activitatea a debutat cu tradiționala paradă a portului popular pe traseul școală - primărie, moment de o frumusețe aparte, în care locuitorii comunei au putut admira costumele populare specifice zonelor participante. După deschiderea festivă, a urmat secțiunea de interpretări, evoluţia formaţiilor și a soliștilor fiind recompensată cu premii, mențiuni și diplome de excelență, respectiv premii speciale pentru promovarea tradițiilor, pentru originalitate, pentru autenticitatea obiceiului prezentat, premiul pentru impresia artistică, etc.

Trofeul festivalului a fost acordat în acest an Ansamblului Folcloric de dans popular "Jijia - Albești", judeţul Botoșani.

Festivalul a crescut valoric împunându-se prin atitudine și valoare, dar mai ales prin calitatea spectacolelor prezentate. Evenimentul a fost o adevărată sărbătoare a dansului popular, explozie de originalitate și tradiție păstrate din generație în generație și transmise mai departe prin intermediul artei spectacolului.

În cadrul festivalului a fost realizată o activitate de diseminare a Proiectului de mobilitate școlară Erasmus +, KA1, „Printr-o educație de calitate în mediul rural, asigurăm succesul elevilor noștri", contract proiect 2018-1-RO01-KA101-048096. Participanţii au primit materiale de promovare: mape, pliante, pixuri, semne de carte, broșuri realizate în urma activităţilor de formare, iar membrii echipei de proiect au prezentat rezultatele proiectului.

Foto Festivalul Mugurasii Prisacani 2019