- Festivalul Naţional de Folclor "Mugurașii" Prisacani 2019

Proiectele scolii

Festivalul Naţional de Folclor "Mugurașii" Prisacani 2019

Școala Gimnazială Prisăcani în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași,  Ministerul Educației Naționale și Primăria Prisăcani a organizat în data de 25 august 2019  a VIII-a ediție a Festivalului Național de Folclor "Mugurașii" Prisăcani.

Festivalul și-a propus să stimuleze tinerii în păstrarea, transmiterea și revigorarea folclorului românesc, a datinilor și obiceiurilor populare românești, promovând folclorul  muzical - coregrafic autentic.

Obiectivele festivalului au constat în formarea unor abilităţi de manifestare a personalităţii prin cântec, dans, costum și obicei popular; cultivarea încrederii și respectului de sine prin activităţi cultural - artistice, dezvoltarea spiritului de echipă, a colaborării între școlile implicate în proiect și promovarea multiculturalităţii.

Ediția din acest an s-a bucurat de prezența pe scena prisăcăneană a 21 ansambluri și soliști din 6 zone folclorice: Moldova, Dobrogea, Muntenia, Banat, Crișana și Transilvania, respectiv 17 județe ale țării.

A fost un schimb de experiență inedit la care au participat peste 500 de elevi care au promovat frumusețea și autenticitatea folclorului românesc, varietatea dansurilor și costumelor tradiționale.

Activitatea a debutat cu tradiționala paradă a portului popular pe traseul școală - primărie, moment de o frumusețe aparte, în care locuitorii comunei au putut admira costumele populare specifice zonelor participante. După deschiderea festivă, a urmat secțiunea de interpretări, evoluţia formaţiilor și a soliștilor fiind recompensată cu premii, mențiuni și diplome de excelență, respectiv premii speciale pentru promovarea tradițiilor, pentru originalitate, pentru autenticitatea obiceiului prezentat, premiul pentru impresia artistică, etc.

Trofeul festivalului a fost acordat în acest an Ansamblului Folcloric de dans popular "Jijia - Albești", judeţul Botoșani.

Festivalul a crescut valoric împunându-se prin atitudine și valoare, dar mai ales prin calitatea spectacolelor prezentate. Evenimentul a fost o adevărată sărbătoare a dansului popular, explozie de originalitate și tradiție păstrate din generație în generație și transmise mai departe prin intermediul artei spectacolului.

În cadrul festivalului a fost realizată o activitate de diseminare a Proiectului de mobilitate școlară Erasmus +, KA1, „Printr-o educație de calitate în mediul rural, asigurăm succesul elevilor noștri", contract proiect 2018-1-RO01-KA101-048096. Participanţii au primit materiale de promovare: mape, pliante, pixuri, semne de carte, broșuri realizate în urma activităţilor de formare, iar membrii echipei de proiect au prezentat rezultatele proiectului.
Foto Festivalul Mugurasii Prisacani 2019

Data creare: 13-09-2019 12:30:55

Istoricul scolii din Prisacani

Scoala din Prisacani construita in anul 1909Repere cronologice ale învăţământului din comuna Prisacani, judeţul Iași